17. 9. 2010

Kniha Metro 2033 - recenze

Autor: Dmitrij Glukhovskij

Příběh:

Pojednává o tom, jak se žije přeživším, kterým se během 3. světové (jaderné) války podařilo skrýt do tunelů moskevského metra. Začíná přímým vržením do děje. Hlavní postava je dvacetiletý mládenec jménem Arťom, který je s menší skupinou lidí na stráži jednoho tunelu vedoucího na jimi obývanou stanici, označovanou jako VDNCh.

Přeskočím většinu a povím něco o tom, co má osud s Arťomem za lubem.

Nic netrvá věčně, a proto si život na zpustošené planetě Zemi nakonec našel cestu a tak se objevily nové, neznámé druhy zvířat, se kterými si navíc pohrála radiace. Lidé žijící v podzemí je nazývají ďáblové.

Jak tak čas plynul, ďáblové začali více napadat a lovit podřadné lidi z metra. Zároveň nejvíc ohroženou stanicí se stala VDNCh (když bylo Arťomovi deset let, způsobil společně s kamarády pěkně velký průšvih, se kterým se nikdy nikomu nesvěřili). Arťom byl proto pověřen člověkem jménem Hunter, aby sehnal pomoc ve stanici zvané Polis. Ta je středem celého metra.

Dojmy:

Příběh knihy je chytlavý, napínavý, akční, horrorový a poukazuje na to, jak jednou můžeme dopadnout, pokud si velké státy nedají pozor na zbraně hromadného ničení.
Je také plný nečekaných zvratů a v neposlední řadě také dosti smutný.
Docela zajímavý je i fakt, že oproti hře jsou v některých oblastech jiné události a v knize jsou zbraně skutečné, proto prostředí působí realističtějším dojmem.
Českému překladu se nedá téměř nic vytknout, akorát jsou místy překlepy a chyby v překladu (hlavně ke konci knihy).

Obal knihy:

A který se líbí Vám? Český nebo Ruský?


Kdo hledá knihu s pořádným příběhem a má velkou fantazii, musí si tuto knihu pořídit!

Počet komentářů: 4

 1. No, vypadá to že tě opravdu nadchla. Určitě si ji seženu :) Mimochodem - Nevíš jak to vypadá s Českým překladem 2034 ?

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tuhle knihu si také pořídím :) I když sem naposledy přečetl slabikář :D :D

  OdpovědětVymazat
 3. Řekl bych, že český překlad bude, až vyjde herní pokračování.

  OdpovědětVymazat
 4. Český překlad Metro 2034 by měl vyjít v září 2011. Ptal jsem se na to v Knižním klubu.

  OdpovědětVymazat