2. 5. 2012

Nox - vzpomínka na minulost

Bylo už na čase doplnit sekci vzpomínky na minulost. Tentokrát jsem si vybral hru s názvem Nox. Ještě donedávna jsem byl vlastníkem nelegální verze a tak když se před pár dny objevila doslova za "hubičku" na GoG.com (a stále je, i když za dvojnásobek ceny), tak jsem neváhal a koupil jí.

Popis:

Nox je v podstatě reakcí EA na Diablo od Blizzardu, kterému v témže roce 2000 mělo vyjít pokračování, kdy si i několik dalších her pokoušelo o uždíbnutí si kousku na slávě právě Diabla. Mě osobně Diablo nikdy nezaujalo a tak nebudu polemizovat nad tím, která hra je lepší, protože Nox je titul kvalitní a hlavně dobře baví. Bohužel se na něj pozapomnělo, jako na spoustu dalších her.

Na výběr máte celkem tři třídy postav: Warrior (Válečník), Conjurer (Kouzelník) a Wizard (Čaroděj). Warrior se specializuje na zbraně na blízko a některé zbraně na dálku. Nemůže používat magické hole a samozřejmě kouzla; místo nich používá pět zvláštních schopností, které se po určité dosažené úrovni naučí. Conjurer používá hole a luk nebo kuši a Wizard je omezen pouze na hole. Wizard je sice nejméně odolný, ale zároveň ovládá silnou magii. Každá z tříd má jiný počáteční bod a dokonce zavítáte i do odlišných lokací. Všechny lokace jsou dá se říct vzájemně propojené. Vše je velmi dobře vybalancované a Conjurer je takový střed mezi ostatními postavami. Pomocí svitků pro bestiář dokáže známé bestie očarovávat (nebo také přivolat/vytvořit). Znalosti ze svitků také navyšují způsobované poškození dané bestii (platí pro všechny třídy). Hra obsahuje základní fyzikální engine, díky kterému je možné a někdy i nutné přesouvat objekty/předměty (ani dnes alespoň toto není standardem). Fyzika je přítomná i během chránění se štítem, kdy letící objekty se od něj odrážejí. Hudba a celkově zvuk jsou zvládnuté na jedničku. Grafickou stránku hry si můžete prohlédnout na přiložených screenshotech. Bohužel ani ve verzi od GoG.com (interní tým vývojářů se snaží u přidaných titulů o rozšiřování podpory novějších systémů) není možné nastavit rozlišení větší než 1024x768 a nefungují předrenderovaná videa (respektive obraz ne a zvuk ano). Dále se ve hře nachází multiplayer společně s možností kooperace (i když né v základním příběhu). Multiplayer obsahuje módy jako Arena (deathmatch), Capture the flag, Elimination (deathmatch s omezeným respawnem), King of the Realm (King of the Hill) a poněkud netradiční mód s názvem Flag Ball, který funguje jako takový kouzelnický fotbal. Krátce po vydání patche 1.2 se EA rozhodlo ukončit podporu hry, a tak multiplayer funguje pouze přes LAN. Spoluhráče si pochopitelně musíte nalézt sami (podle dostupných informací se ještě alespoň trochu hraje).

Příběh:

Hrajete za postavu jménem Jack Mower, žijícího s přítelkyní v jednom karavanovém městečku, který se po otevření jakéhosi portálu nedopatřením dostane do naprosto odlišného světa, sdílícího název s hrou, tedy do Noxu. Dobrá, zas o takové nedopatření nejde. Čarodějnice známá jako Hecubah se po zjištění svého původu snažila získat artefakt zvaný Orb, ve kterém byly uvězněny duše Nekromancerů. S jeho vlastněním je tak osvobodila a ti následně (znovu) začali Nox terorizovat ve snaze o jeho nadvládu. Jack v nevědomosti používal Orb jako pokojový doplněk - to jak se na Zemi dostal se dozvíte během hraní. Jak již bylo zmíněno v popisu, tak je možné si vybrat ze tří tříd. Nezmínil jsem se ale o tom, že každá má jiný konec. Warrior a Conjurer se úspěšně vrátí zpět na Zemi, ale Wizard zůstane v Noxu. A proč, se ptáte? No, buď se podívejte na videa a nebo si hru sežeňte a zkuste :).

Jako takovou perličku na závěr bych vybral fakt, že postavu Jacka nadaboval Seann William Scott, který v době vydání Noxu s herectvím teprve začínal.

Screenshoty:                                    Přibližně v půlce hry
 Ke konci hry

Počet komentářů: 1

  1. nemuzu najit rubinovy klic u mise jak slapnu na 3 ctvercove policka a po kazdym slapnuti na jedno se pohnou kameny abych si odkryl cestu,pokracuju cestou a tam je brana kde potrebuju rubinovy klic,kde je?

    OdpovědětVymazat